Opis Wińca na Biskupiźnie

                                        ,,Winiec na Biskupiźnie’’

 

 

 

 

   Żniwa u nos na Biskupiźnie sum okresym najbażyj wytynżuny roboty .Wszyndzie pośpiych żeby zdunżyć  skosić ,zwieź  przed dyszczym no i żeby wyścignuńć innych.Brzdynk ostrzunych kos jak bzyczynie pracowitych pszczułek  rozlego się po polach ,a kośniki i ubjyroczki  sum podobni do pilnych pszczółek .Mimo skwaru nie mdlejum ,nie ustajum bo dudaje im otuchy myśl o nowym dobytku i zapłacie  jako czeko ich na wińcu. Niknum myndele ,rosnum stogi i zapołniajum studoły. Jedno wieś kuniecznie chce uprzedzić drugum i ta ,któro piyszo skuńczy żniwa to piyszo urzundzo tradycyjny winiec.

Przodownikjym wińca nie zostaje gospodorz,który najpryndzyj skosiuł,lecz najbogatszy z całyj wsi,bo un pokrywo koszty całyj zabawy.Dziyń przed  wińcym dziywczynta plotum winiec z kwiatów i zbóż i przyczepiajum du niegu stużki .Jak uplotum ładny winiec to długo o tym bydzie godać cało wieś.

W śwjynto żniw kawalerka z muzykantami  zjowio się licznie w chacie gdzie pleciuno winiec .Gospodorze dumu skund majum wincownicy ruszyć  czynsto czynstujum przybyłych gorzołeczkum plackiym i kawum.Młodziyż ruszo w tany i tańcuje wiwata przodka i równygu.

Nastympnie wszyscy stajum w pochodzie  i ruszajum du gościńca z muzykum  .Schodzum sie grupkami oddzielnie kawalerka i dziywczynta jedynie zeswatani idum w parach . Pjynkno melodia i słowa piosynki biegnum daleko na ścierniska i ugory.Nastympnie kawalerka wchodzi du gościńca .Chłopcy stoły wystowiajum na podworek , a ławy ustowiajum pod ścianami na których dziywczynta siadajum żeby odsapnuńć po tańcach.

Przodownik staje we drzwiach  ucieszuny ,że dustumpiuł takiygu zaszczytu .Przodownica czymo winiec na talyżu .Wraz z innymi dziywczyntami i muzykum staje przed schodami śpiywajunc  piosynke wińcowum ,by nastympnie wrynczyć winiec przodownikowi  .potym wszyscy wchodzum du gościńca a muzyka gro  przodek .Przodownik ruszo w piyrszum pore z przodownicum  ,trzymajunc w jednyj rynce winiec ,a kawalerka im służy.

Po przepitku zaczynajum się tańce jak na każdyj zabawie.Przodownik musi przetańcować ze wszystkiymi dziywczyntami ,które sum na zabawie.Tańce i śpiywy trwajum du samiuśińkiygu rana.O spaniu nikt nie myśli .Przeciyż pracowali w pocie czoła całe żniwa to im się zabawa należy.

I my dzisiej tu zgrumadzyni  bydymy się bawić jak nasi przodkowie do samiusińkiygu rana.

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 1844600 osób.
realizacja 2011: studio fabryka